Powrót do DESA.PL
16 of Liczba obiektów: 88
16
Samuel Szczekacz | "Martwa natura kubistyczna", około1937
Estymacja:
100,000 zł - 150,000 zł
Pominięte
Aukcja na żywo
Sztuka Dawna. Prace na Papierze
Wymiary
32,3 x 26 cm
Opis
gwasz/tektura, 32,3 x 26 cm

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


Samuel Szczekacz, choć związany głównie ze środowiskiem łódzkiej awangardy, jest nazwiskiem ze świata malarstwa i grafiki pojawiającym się na rynku sztuki niezwykle rzadko. Pochodząca z berlińskiej Galerie Berinson „Martwa natura kubistyczna” to wysmakowana pod względem formy i kolorystyki realizacja artysty z orbity Władysława Strzemińskiego. To na zajęciach samego Strzemińskiego Szczekacz zgłębił teorię abstrakcji, jej rolę w nowoczesnych zasadach budowy obrazu. Strzemiński wykładał nowe idee artystyczne odwołując się do twórczości Picassa, Malewicza, Mondriana, Arpa, a jego uczniowie przez studia prac klasyków awangardy szybko opanowali reguły kompozycji kubistycznych, suprematycznych czy neoplastycznych, a także możliwości łączenia niekiedy odległych od siebie języków abstrakcji. Sztuka Szczekacza to przede wszystkim sploty linii i form, pól i łuków, wypełnionych barwami w zredukowanej gamie. W strukturę obrazu artysta często wpisywał fragmenty wyrazów i litery. Źródłem inspiracji był dla niego francuski kubizm, holenderski neoplastycyzm i unizm Władysława Strzemińskiego.

„Szczekacza i jego kolegów na drogę ku awangardzie i abstrakcji pchnęła charyzma Strzemińskiego, który swój program wtajemniczania młodzieży artystycznej w meandry skrajnego modernizmu oprał na trzech filarach. Pierwszym była współtworzona przezeń Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Nowoczesnej grupy a.r., udostępniona publiczności w 1931 roku w Miejskim Muzeum Historii i Sztuki im. J. i K. Bartoszewiczów w Łodzi i zawierająca prace przedstawicieli takich kierunków sztuki ówcześnie współczesnej, jak kubizm, futuryzm, konstruktywizm, puryzm, neoplastycyzm i surrealizm. Kolejnym polem popularyzacji najnowszych trendów artystycznych, a także prezentacji łódzkich twórców, skupionych wokół Strzemińskiego, było współredagowane przez niego wraz z Karolem Hillerem, Anielą Menkesową i Stefanem Wegnerem czasopismo ‘Forma’, ukazujące się w latach 1933–1938. Na jego łamach można było znaleźć wśród innych, także reprodukcje pojedynczych prac Szczekacza, Lewina i Szwarca, wraz z krótkimi wypowiedziami ich autorów. Nim do tego doszło, trzej młodzi artyści żydowscy odbyli w 1936 roku pod okiem Strzemińskiego prywatne kursy wieczorowe w kierowanej przez niego od czterech lat łódzkiej Publicznej Szkole Dokształcającej Zawodowej nr 10. Pod jego skrzydłami placówka ta, ‘w założeniu przeznaczona dla młodych poligrafów i malarzy ściennych, (...) stała się wszechstronnym miejscem nauki o nowej typografii’. Można śmiało uznać, że szkoła stanowiła trzeci ważny filar w różnorodnym programie dydaktycznym Strzemińskiego, nakierowanym na teoretyczne i praktyczne zaznajomienie studentów z osiągnięciami awangardy” (Artur Tanikowski, Obraz i jego granice. O Samuelu Szczekaczu, kat. wystawy, Warszawa 2020, s.14).

Dzieło Szczekacza nie podzieliło losów większości dokonań artystów awangardy, zniszczonych w czasie II wojny światowej. Uniknęło zagłady, ponieważ na przełomie 1938/1939 roku artysta wyjechał z Łodzi na studia do Belgii, zabierając ze sobą ważną część artystycznego dorobku. Dorobek artysty został zgromadzony w Galerie Berinson w Berlinie staraniem Hendrika A. Berinsona i przedstawiony na indywidualnej wystawie w 2009 roku, sumującej uchronioną przed zagładą część twórczości Samuela Szczekacza. Jest to jedyny, oprócz kolekcji zgromadzonej w Muzeum Sztuki w Łodzi, zespół dzieł sztuki, ujawniający postawę twórców łódzkich w międzynarodowej awangardzie.

Description:
"Cubist still life", circa 1937
gouache/paperboard, 32.3 x 26 cm;,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
Technika
gwasz/tektura
Proweniencja
Galerie Berinson, Berlin; kolekcja instytucjonalna, Europa
Literatura
Samuel Szczekacz (1917-1983), katalog wystawy, Galerie Berinson, Berlin 2009, s. 81 (il.)
Wystawiany
Samuel Szczekacz (1917-1983), Galerie Berinson, Berlin, 7 marca - 1 sierpnia 2009