Powrót do DESA.PL
48 of Liczba obiektów: 50
48
Antoni Piotrowski | Husaria w natarciu, 1918
Estymacja:
14,000 zł - 20,000 zł
Sprzedane
22,000 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Dawna • XIX wiek - Modernizm - Międzywojnie
Wymiary
61,3 x 90 cm
Opis
olej/tektura, 61,3 x 90 cm, sygnowany i datowany p.d.: 'A. PIOTROWSKI. 1918.',

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.


W 1918 roku Antoni Piotrowski doczekał się wreszcie niepodległej Polski. Uczcił ten długo wyczekiwany fakt, składając hołd husarii – formacji wojskowej, która również dzisiaj budzi niemałe emocje. Ten niezwykle atrakcyjny, dynamiczny obraz zadziwia niemal surrealną atmosferą, gdzie w dolnej strefie obrazu pokonani padają nim zostaną na dobre pokonani. Twórczość Piotrowskiego, poza burzliwym bułgarskim epizodem (artysta był korespondentem wojennym z Bułgarii, pracującym między innymi dla paryskiego „Le Monde illustré”), opiewa życie wsi. Po studiach w Klasie Rysunkowej Wojciecha Gersona Piotrowski wziął udział w ważnym epizodzie dla polskiego malarstwa XIX wieku – kilkuletnim okresie spędzonym z przyjaciółmi, Józefem Chełmońskim oraz Stanisławem Witkiewiczem, w pracowni urządzonej w Hotelu Europejskim. Już w tym czasie wyprawiał się wielokrotnie na wieś (m.in. wyjazd z Józefem Chełmońskim na Podole), by malować pejzaż i życie mieszkających tam ludzi. Były to przede wszystkim sceny z końmi – narowistymi i odmalowywanymi z maestrią. Przełom wieków to w twórczości Piotrowskiego porzucenie tematyki wiejskiej – powstawały wtedy interesujące płótna fantastyczno-modernistyczne. W ostatnich latach życia powrócił do tematyki rodzajowej swej młodości.
Od 1869 uczył się w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona. W latach 1875- 1877 studiował w Akademii Monachijskiej, a w latach 1877 - 1879 był uczniem Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. W latach 1885 - 1887 wyjeżdżał do Bułgarii jako korespondent - ilustrator pism angielskich i francuskich dokumentujący wojnę bułgarsko-serbską. Będąc w Bułgarii namalował cykl obrazów dla Galerii Narodowej w Sofii i zrobił karierę jako portrecista arystokracji. W 1897 i 1903 wyjeżdżał na Bliski Wschód, skąd nadsyłał korespondencję i rysunki z wojny grecko-tureckiej. Malował przede wszystkim sceny rodzajowe, często z życia mazowieckiej wsi. Malował także obrazy historyczne, epizody z powstania styczniowego oraz portrety. Brał udział w malowaniu panoramy Berezyna.

Description:
Husaria attack, 1918
oil/paperboard, 61.3 x 90 cm; signed and dated lower right: 'A. PIOTROWSKI. 1918.',

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
Technika
olej/tektura
Sygnatura
sygnowany i datowany p.d.: 'A. PIOTROWSKI. 1918.'