Powrót do DESA.PL
4 of Liczba obiektów: 50
4
Roman Kazimierz Kochanowski | Pejzaż z czerwonym dachem
Estymacja:
10,000 zł - 15,000 zł
Sprzedane
10,000 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Dawna • XIX wiek - Modernizm - Międzywojnie
Wymiary
15,8 x 12,2 cm
Opis
olej/tektura naklejona na deskę, 15,8 x 12,2 cm, sygnowany l.d.: 'R. Kochanowski', na odwrociu papierowa nalepka aukcyjna

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 20%.


Można, patrząc na „Pejzaż z czerwonym dachem” zawahać się i spytać czy mamy do czynienia z twórcą kręgu Jana Stanisławskiego. Można powiedzieć, że Roman Kochanowski był monachijską zapowiedzią Stanisławskiego. Skupienie na pejzażu, małe obrazy malowane na niewielkich deszczułkach, kawałkach tektury lub płótna i swobodny sposób malowania łączą obu artystów. Roman Kochanowski był malarzem, który w mieście nad Izarą spędził najwięcej lat ze wszystkich Polaków. Osiedlił się tam mając 24 lata i spędził resztę swojego długiego życia, które zakończył w wieku lat 88. W Monachium artysta wrósł w otaczający go świat i choć do końca życia malował Polskę, swojego syna, którego miał z Niemką, wychowywał już na Niemca. Porównanie z Janem Stanisławskim jest jednak uprawnione tylko do pewnego stopnia. Kochanowski był malarzem, który wpisywał się w XIX modi przedstawieniowe, nawet wtedy gdy praca pędzla stawała się swobodna i szybka. Pracował w studio, opierając się na całej masie rysunków, motywów i szkiców, powiększanej rokrocznie podczas wizyt w ojczystym kraju. Typowym również jest dla niego tzw. monachijski koloryt. „Pejzaż z czerwonym dachem” dowodzi jednak, że artysta nie był mu do końca życia niewolniczo poddany, odchodząc w kierunku umiejętnie orkiestrowanych, żywszych barw.
Naukę rysunku zaczynał w Krakowie u Maksymiliana Cercha. W latach 1873/74 i 1874/75 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Władysława Łuszczkiewicza i Henryka Grabińskiego. W 1875 roku wyjechał do Wiednia, gdzie uczył się w akademii u Christiana Grieppenkerla, później na wydziale pejzażowym u Eduarda Lichtenfelsa. Debiutował na wystawie w krakowskim TPSP w sezonie 1877/78. Na wiosnę 1881 roku przeniósł się na stałe do Monachium. Swoje prace prezentował na wystawach w Düsseldorfie, Monachium, Wiedniu, Berlinie i Saltzburgu. W 1891 otrzymał na międzynarodowej wystawie w Londynie dyplom honorowy II klasy. W 1896 roku brał udział w malowaniu panoramy "Tatry'. Był niezrównanym pejzażystą, oddającym w niewielkich formatach liryzm i nastrój motywów otaczającej go natury; jego krajobrazy o tematyce polskiej cieszyły się wielkim uznaniem wśród krytyków i kolekcjonerów.

Description:
Landscape with a red rooftop
oil/cardboard mounted on wood, 15.8 x 12.2 cm; signed lower left: 'R. Kochanowski', on the reverse paper auction label,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 20 % of the hammer price.
Technika
olej/tektura naklejona na deskę
Sygnatura
sygnowany l.d.: 'R. Kochanowski'
Proweniencja
dom aukcyjny Agra-Art, maj 2006; kolekcja prywatna, Warszawa
Literatura
0
Wystawiany
0