Powrót do DESA.PL
178 of Liczba obiektów: 87
178
Emmanuel Katz | Pejzaż z Karpat, około 1930
Estymacja:
130,000 zł - 180,000 zł
Sprzedane
120,000 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Dawna. XIX wiek. Modernizm. Międzywojnie • Sesja II
Artysta
Emmanuel Katz (1894 - 1962)
Wymiary
65 x 82 cm
Opis
olej/płótno, 65 x 82 cm, sygnowany p.d.: 'Mane-Katz', na odwrociu papierowa nalepka aukcyjna

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.


„Pejzaż z Karpat”, powstały podczas wyprawy do Europy Środkowej, stanowi przykład pełni stylu Mané-Katza. Autor przedstawił wzgórzysty pejzaż, którego perspektywa została w charakterystyczny sposób zaburzona. Na pierwszym planie znajduje się podwórzec wiejskiej chałupy, której prosta architektura została przez malarza przeskalowana, przez co nabrała ekspresjonistycznego charakteru. Partia pejzażu powstała z plam czystej, intensywnej barwy, rzucanych luźno na płótno. Blisko górnej krawędzi płótna majaczy horyzont, który przecinają wieże kresowego kościoła. Teren Karpat dla twórców polskich, czechosłowackich czy ukraińskich od końca XIX wieku stanowił miejsce artystyczno-eskapistycznych wypraw. Wyprawiali się tam, aby dotknąć nieskażonej cywilizacją natury oraz prymitywnej kultury górali karpackich. Poprzez świetlistą, barwną wizję kresowego wschodnioeuropejskiego pejzażu, Mané-Katz afirmuje świat bliskiego mu zaściankowego życia, przepełnionego tradycyjnym obyczajem i bliskością natury.
W latach 1911-12 uczęszczał do Szkoły Rysunkowej w Wilnie. Studia artystyczne kontynuował w Szkole Malarstwa M. Muraszki w Kijowie. W 1913 roku rozpoczął studia w paryskiej École des Beaux-Arts pod kierunkiem F. Cormona. W 1917 roku objął stanowisko profesora w Instytucie Artystycznym w Charkowie. W 1921 roku, podróżując przez Baku, Tyflis, Moskwę, Mińsk i Warszawę powrócił do Paryża, by związać się z kręgiem École de Paris. Swe prace prezentował na indywidualnych wystawach w galeriach paryskich Percier, Granoff, Brummer, Petit i Charpentier. Od 1932 roku należał do polskiego Zrzeszenia Żydowskich Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy. W latach 1928-37 odwiedził Palestynę, Egipt, Syrię, Czechy, Polskę i Litwę. Okres II wojny światowej spędził w Nowym Jorku, po jej zakończeniu powrócił do Paryża. Tematy swoich obrazów Mané-Katza czerpał z życia codziennego Żydów, przedstawiając wizerunki chasydów, sceny z getta, kompozycje symboliczne oraz pejzaże. Zajmował się także rzeźbą - tworzył przed wszystkim niewielkie, odlewane figurki o tematyce żydowskiej.

Description:
Landscape of the Carpathians, circa 1930
oil/canvas, 65 x 82 cm; signed lower right: 'Mane-Katz', paper auction sticker on the reverse,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
Technika
olej/płótno
Sygnatura
sygnowany p.d.: 'Mane-Katz'
Proweniencja
dom aukcyjny Desa Unicum, Warszawa, kwiecień 2008; kolekcja prywatna, Polska
Literatura
0
Wystawiany
0