Powrót do DESA.PL
208 of Liczba obiektów: 79
208
Tadeusz Kantor | "Płótno opakowane" z cyklu "Wszystko wisi na włosku", 1973
Estymacja:
800,000 zł - 1,200,000 zł
Sprzedane
850,000 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Współczesna. Op-art i Abstrakcja Geometryczna | Instalacje, Environment, Nowe Media
Artysta
Tadeusz Kantor (1915 - 1990)
Wymiary
wymiary zmienne
blejtram: 160 x 90 cm
Opis
płótno, wymiary zmienne
blejtram: 160 x 90 cm, sygnowany pieczęcią autorską u dołu, na odwrociu dwie papierowe nalepki z Muzeum Sztuki w Łodzi z opisem obrazu w języku angielskim

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.


W marcu 1973 w Galerii Foksal odbyła się wystawa Tadeusza Kantora zatytułowana „Wszystko wisi na włosku”. Do niezagruntowanych płócien artysta przyczepił różne przedmioty: złożony parasol, sztucznego gołębia, kawałek drewna czy fałdy luźno wiszącego płótna. Surowe płótna niczego nie przedstawiały, występowały w roli niewiele znaczących rzeczy, o które można oprzeć deskę czy położyć na nich kwiaty. W katalogu Kantor umieścił sfingowany „Wywiad z autorem obrazu”, w którym opisał odpowiedzi i zachowanie artysty. Na marginesach umieszczono odręczne komentarze Wiesława Borowskiego i Andrzeja Turowskiego, które w reporterski sposób odnosiły się do znaczenia przedmiotu. Ów szeroko rozumiany przedmiot był przez lata treścią sztuki Kantora. Ze względu na to, niemożliwym byłoby całkowite „odprzedmiotowienie” sztuki. Zamiast eliminacji, proponował zepchnąć przedmiot na skraj tradycyjnie rozumianego obrazu, zlekceważyć go i wyszydzić. Serią obrazów „Wszystko wisi na włosku”, Kantor nie schodził z drogi awangardy. Po doświadczeniach dzieła otwartego, próbował wrócić do dzieła autonomicznego, „zamkniętego”.
W 1939 roku ukończył ASP w Krakowie. Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej awangardy artystycznej doby powojennej, a przede wszystkim twórcą polskiego teatru awangardowego eksperymentalnego teatru podziemnego, a od 1956 teatru Cricot 2 w Krakowie. Był współzałożycielem i członkiem Grupy Plastyków Nowoczesnych w 1945 roku. W 1955 odbył podróż do Paryża, gdzie zetknął się z najnowszymi tendencjami w sztuce światowej. W jego twórczości główną formą wypowiedzi artystycznej było malarstwo abstrakcyjne, zwłaszcza typu informel, zajmował się także grafiką; aranżował happeningi, zajmował się scenografią i filmem. Prowadził działalność pedagogiczną: w 1948 i 1968 roku w ASP w Krakowie i w 1961 w akademii w Hamburgu. Laureat m.in. nagrody Fundacji im. Goethego w 1978 w Szwajcarii.

Description:
"Wrapped canvas" from the series "Everything's handing by a thread", 1973
canvas, wymiary zmienne
blejtram: 160 x 90 cm; signed with the artist's seal on the bottom, two lalbels with the work's description from Museum of Art in Lodz on the reverse,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
Technika
płótno
Sygnatura
sygnowany pieczęcią autorską u dołu
Proweniencja
kolekcja prywatna, Polska
Wystawiany
Tadeusz Kantor - Emballages, Muzeum Sztuki w Łodzi, maj-lipiec 1975; Tadeusz Kantor - Emballages, Kulturhuset, Sztokholm, czerwiec 1975; Tadesz Kantor. Emballages 1960-76, Whitechapel Art Gallery, Londyn, wrzesień-październik 1976