Powrót do DESA.PL
50 of Liczba obiektów: 62
50
Witold Mars | Kobieta z lustrem
Estymacja:
7,000 zł - 9,000 zł
Sprzedane
6,000 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Dawna. XIX wiek, modernizm, międzywojnie
Artysta
Witold Mars (1912 - 1985)
Wymiary
49 x 39 cm
Opis
olej/płótno, 49 x 39 cm, sygnowany p.d.: 'MARS'

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.

Witold Mars to mało znany przedstawiciel polskiego modernizmu. Artysta kształcił się od 1927 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a od 1929 w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Do jego nauczycieli należeli Władysław Jarocki, Fryderyk Pautsch i Felicjan Szczęsny Kowarski. W latach 30. Mars aktywnie wystawiał przede wszystkim we Lwowie i Krakowie. Zajmował się również malarstwem ściennym w gmachach publicznych. W trakcie II wojny światowej walczył jako żołnierz Polskich Sił Zbrojnych we Francji i Wielkiej Brytanii, a po 1945 osiadł na stałe w Szkocji, aby w 1951 roku zamieszkać w Stanach Zjednoczonych. Znakomita większość dorobku artysty to ilustracje książkowe dla dużych firm wydawniczych w USA: Mars zilustrował kilkaset publikacji. W dojrzałym okresie pozostawał aktywny jako malarz. Tworzył bliskie międzywojennemu koloryzmowi obdarzone groteską i humorem scenki salonowe, buduarowe i cyrkowe. Tak jak w "Kobiecie z lustrem", Mars posługiwał się silną deformacją, a obraz komponował bazując na kryteriach formalno-kolorystycznych. Jedyna duża wystawa twórczości artysty odbyła się w nowojorskiej Lipert Gallery w 1990 roku.
W 1927 rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach Władysława Jarockiego i Fryderyka Pautscha. Dwa lata później przeniósł się do Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, do pracowni Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, którą ukończył w 1934. Pierwsza wystawa indywidualna twórczości Witolda Marsa miała miejsce we Lwowie w 1936, zorganizowało ją tamtejsze Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych. Wystawiał również w Krakowie ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków i w warszawskim Instytucie Propagandy Sztuki. Był członkiem założonej przez Władysława Krzyżanowskiego i działającej we Lwowie grupy "Zespół". Podczas II wojny światowej walczył w szeregach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, służył we Francji i Wielkiej Brytanii, gdzie pozostał po 1945. Mieszkając w Szkocji nadal tworzył, a swoje prace wystawiał z "London Group" oraz podczas wystaw "Society of Scottish Artists", w British Academy i Royal Scottish Academy. W 1952 Witold Mars i jego żona Zofia wyjechali do Nowego Jorku, gdzie osiedli na stałe. Mieszkając w Stanach Zjednoczonych zajmował się ilustrowaniem książek i czasopism, ogółem zilustrował kilkaset pozycji wydanych przez największe koncerny księgarskie. Wiele z nich zostało wyróżnionych i nagrodzonych. Największa pośmiertna wystawa twórczości ilustratorskiej Witolda Marsa została zorganizowana przez Lipert Gallery w 1990 w Fundacji Kościuszkowskiej, wystawie towarzyszyła aukcja części prac. Twórczość Witolda Marsa poza prywatnymi zbiorami znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, grafiki dotyczące walk w Normandii znajdują się w Instytucie Sikorskiego w Londynie a oryginały ilustracji do książek w Kerlan Collection Uniwersytetu Minnesota.

Description:
Lady with mirror
oil/canvas, 49 x 39 cm; signed lower right: 'MARS',

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
Technika
olej/płótno
Sygnatura
sygnowany p.d.: 'MARS'
Proweniencja
- kolekcja prywatna, Stany Zjednoczone; - kolekcja prywatna, Polska
Literatura
0
Wystawiany
0