Powrót do DESA.PL
24 of Liczba obiektów: 55
24
Peter Fuss | "Who killed Barack Obama?", 2008
Estymacja:
1,200 zł - 2,000 zł
Sprzedane
1,200 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Ulicy
Artysta
Peter Fuss (1972)
Wymiary
43 x 65,5 cm (zadruk)
Kategoria
Opis
serigrafia/papier, 43 x 65,5 cm (zadruk), sygnowany p.d.: 'FUSS' oraz numerowany l.d.: '29/50'

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.

Peter Fuss jest bez cienia wątpliwości jedną z bardziej tajemniczych osób na arenie polskiej sztuki. Ukryty pod pseudonimem, nie zdradza swojej tożsamości, nie nadaje sobie ram, jest w pewien sposób schowany pod swoją twórczością, co sprzyja rozumieniu jego osobowości artystycznej jako efemerycznego zjawiska, fenomenu manifestującego się w postaci jego prac. Dał się poznać jako artysta zaangażowany, który przez swoją działalność twórczą prowokuje do reakcji, niepokoi spokojnych, zmusza do konfrontacji wycofanych - świadomie operuje tematami, które w naszym społeczeństwie są uznawane za szczególnie delikatne, drażliwe, trudne w dyskusji. W bezpardonowy sposób dotyka kwestii społecznych, porusza problemy polityczne używając do tego bezkompromisowych środków wyrazu, co sprawia, że jego prace wywierają duże wrażenie na odbiorcy i na długo zapadają mu w pamięć. Większość prac Fussa jest osadzona w tkance miejskiej, stanowi z nią jedność poprzez zatopienie tychże prac w miejskiej materii, co udaje się dzięki takim nośnikom jak billboardy czy graffiti, które stanowią łącznik między sztuką a zastałym krajobrazem. To zmienia charakter dzieł, dodając im zaangażowania. Dodatkowo przez to wzmacnia ich wyraz - taki sposób umieszczenia podbija niesioną przez nie treść i zakodowany w niej przekaz. Prace przechodzą swoistą transgresję, zmieniają się w straszliwe, grzmiące megafony wylewające krytyczny głos artysty na każdego, który stanie z dziełem oko w oko. Wymusza to na odbiorcy obecność - wobec potęgi przekazu nie można pozostać obojętnym.
Peter Fuss to pseudonim polskiego artysty wizualnego, którego twórczość zaliczana jest do street artu. Peter Fuss działa głównie w Trójmieście, zaklejając billboardy reklamowe swoimi czarno-białymi plakatami, często komentującymi aktualne wydarzenia polityczne. Ze względu na nielegalny charakter swej działalności celowo nie ujawnia swoich danych personalnych. Jego pierwszy plakat umieszczony w przestrzeni miejskiej w maju 2006 przedstawiał sylwetki papieży Jana Pawła II (przekreśloną) i Benedykta XVI. Cykle obrazów o podobnej tematyce: “Everyday I am" oraz “Sometimes I feel ashamed to be Polish" publikuje też na swojej stronie internetowej. 25 stycznia 2007 w Galerii Scena w Koszalinie otwarta została wystawa Fussa zatytułowana “Jesus Christ king of Poland", na którą składały się zrzuty ekranów z forów internetowych (m.in. konserwatywnego pisma "Fronda"), zawierających między innymi wypowiedzi o charakterze antysemickim i rasistowskim. Wystawie towarzyszył plakat (umieszczony nielegalnie na jednym z miejskich billboardów) z napisem "Żydzi won z katolickiego kraju", przedstawiający twarze kilkudziesięciu osób, którym na publikowanych w internecie listach przypisuje się żydowskie pochodzenie. Plakat był przyczyną zamknięcia wystawy przez prokuraturę następnego dnia po jej otwarciu.

Description:
'Who killed Barack Obama?', 2008
serigraph/paper, 43 x 65.5 cm (image); signed lower right: 'FUSS' and numbered lower left: '29/50',

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
Technika
serigrafia/papier
Sygnatura
sygnowany p.d.: 'FUSS' oraz numerowany l.d.: '29/50'
Wystawiany
0