Powrót do DESA.PL
1 of Liczba obiektów: 55
1
Monstfur | "Bestajm", poliptyk, 2010
Estymacja:
4,000 zł - 6,000 zł
Sprzedane
4,500 zł
Aukcja na żywo
Sztuka Ulicy
Artysta
Monstfur (2006)
Wymiary
140 x 100 cm
Opis
technika mieszana/blacha, 140 x 100 cm, sygnowany p.d.: 'Monstfur', na odwrociu opisany: 'monstfur | BESTAJM | 2010'

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.

"Błędem ludzi, którzy starają się zdefiniować street art jest to, że chcą go widzieć jako odrębne zdarzenie, a to jest element sztuki współczesnej, który przez swoją obecność w przestrzeni publicznej stał się niejako odrębnym nurtem. Monstfur pracuje i w pracowni, i na ulicy. Tak było od początku. Teraz czyta się, że street art wchodzi do galerii - nie, to była równoległa droga. Posiadamy wykształcenie związane ze sztuką. To nie tak, że pomazaliśmy tramwaj i teraz nagle będziemy street artowcami. Bierze się to z potrzeby tworzenia. Ulica jest medium".
MONSTFUR
"Wiele osób sztukę ulicy uważa za zaangażowaną. A jest ona przede wszystkim bardzo prawdziwa w nadmuchanym balonie sztuki współczesnej - ma w sobie pierwotną chęć tworzenia. Jest tu też działanie na granicy prawa, co jest mocnym uderzeniem, wyrazem artystycznym. Ta sztuka jest publiczna, dla ludzi - oswaja ich. Są przecież tacy, którzy wcześniej nie mieli okazji zobaczyć sztuki, a z drugiej strony poważni kolekcjonerzy doceniają street art nie tylko w galerii. Trafia do szerokiego spectrum ludzi. Sztukę poddaje się reakcji społecznej. Wszystko, co dzieje się z obiektami, to też ich życie. Wiele osób pyta, czy nie boimy się, że ktoś zniszczy nasze prace. Dla nas jest to nadbudowa, nowa jakość, ewolucja wraz z rytmem ulicy. To nadal inspiracja, a nie destrukcja. Ulica to anarchia, nie da się nad tym zapanować". MONSTFUR
Projekt artystyczny powołany do życia w 2006 przez dwóch młodych artystów z Częstochowy, adeptów Wydziału Wychowania Plastycznego na AJD. W skład duetu wchodzą Bartłomiej Stypka (1983) i Łukasz Gawron (1985). Autorzy nie podpisują swoich prac. Od początku współpracy kreowana jest wirtualna postać - Monstfur, będąca połączeniem słowa "monster" i "potfur". Ich podstawowym środkiem wyrazu jest szablon - licząca tysiące lat technika graficzna, która w kreacjach grupy spotyka się z nowoczesną technologią farb aerozolowych. Martyce szablonowe przygotowują ręcznie. Interesuje ich przede wszystkim realizacja na ulicy. Obok działań street-artowych, równolegle malują w pracowni. Stosują blachy, które znajdują np. na złomie. Wykorzystują zastane podłoża w ich naturalnym kształcie: tlenek żelaza, korozja, resztki liternictwa z blach informacyjnych, pozostałości po czymś, co już nie funkcjonuje.

Description:
"Bestajm" poliptych, 2010
mixed media/blacha, 140 x 100 cm; signed lower right: 'Monstfur', described on the reverse: 'monstfur | BESTAJM | 2010'

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
Technika
technika mieszana/blacha
Sygnatura
sygnowany p.d.: 'Monstfur'
Wystawiany
0