Powrót do DESA.PL
3509 of Liczba obiektów: 43
Obiekt jest zamknięty Teresa Brzóskiewicz | Cacau
Teresa Brzóskiewicz | Cacau - 1Teresa Brzóskiewicz | Cacau - 2Teresa Brzóskiewicz | Cacau - 3Teresa Brzóskiewicz | Cacau - 4Teresa Brzóskiewicz | Cacau - 5Teresa Brzóskiewicz | Cacau - 6Teresa Brzóskiewicz | Cacau - 7Teresa Brzóskiewicz | Cacau - 8Teresa Brzóskiewicz | Cacau - 9Teresa Brzóskiewicz | Cacau - 10Teresa Brzóskiewicz | Cacau - 11Teresa Brzóskiewicz | Cacau - 12
3509
Teresa Brzóskiewicz | Cacau
Cena wywoławcza: 5,500 zł
Estymacja:
8,000 zł - 12,000 zł
Zakończone
Aukcja online
Rzeźba kameralna
Artysta
Teresa Brzóskiewicz (1929)
Wymiary
wys.: 35 cm
Kategoria
Opis
odlew/brąz, wys.: 35 cm, sygnowany z tyłu: 'TB',

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

Teresa Brzóskiewicz studia artystyczne podjęła najpierw w Sopocie u Mariana Wnuka i Horno-Popławskiego, a w 1950 roku przeniosła się na Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, uzyskując dyplom w 1953 roku pod kierunkiem prof. Strynkiewicza. W latach 1957-61 kształciła i doskonaliła swój warsztat w Paryżu, w École du Louvre. W tym czasie miała serię wystaw w Paryżu, m.in. na Salonie Niezależnych, Międzynarodowej Wystawie w Plenerze, Galerii „Notre-Dame”. Najbardziej znaną rzeźbą artystki jest „Wisław i Wołga” znajdująca się przy ulicy Marszałkowskiej w Warszawie.

Głowa portretowa sędziwego mężczyzny o mocnych rysach przedstawia znanego paryskiego modela – Cacau. W młodości był on ulubionym modelem znanego paryskiego rzeźbiarza Antoine’a Bourdelle’a (1861-1929), notabene autora pomnika Adama Mickiewicza w Paryżu. Pracownia, w której pracowała w Paryżu i wynajmowała mieszkanie, była miejscem, gdzie przewijała się śmietanka paryskich artystów. Popiersie przedstawia modela w leciwym wieku, o mocnych rysach naznaczonych życiem i upływającym czasem, mocny orli nos nadaje postaci powagi i dumy. Teresa Brzóskiewicz wspominała, że mimo podeszłego wieku Cacau wciąż emanował młodzieńczym czarem. Artystce udało się uchwycić dostojność modela, spokój i pewnego rodzaju niedosyt, tęsknotę za młodymi latami. Raymond Herman – wybitny paryski krytyk sztuki pisał o Brzóskiewicz: „Droga wybrana przez Teresę Brzóskiewicz prowadzi na te wyżyny, dokąd pójść można jedynie poprzez dzieła trwałe i oryginalne”. Praca odlana została zatem w najtrwalszym z materiałów – brązie, czerń wydobywa zaś niuanse, które grają na twarzy modela poprzez ostre cięcia i wyżłobienia.

Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Sopocie oraz na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest autorką licznych rzeźb, m.in. Prometeusz z Getta, Sztandary, Hymn Warszawianka, Dwie rzeki, Konkurs Chopinowski. Wykonała też kilka pomników nagrobnych na Cmentarzu Powązkowskim. Jest autorką popiersia Ignacego Domeyki znajdującego się na Uniwersytecie Warszawskim (odlew w Universidad de Chile) oraz medalionu i tablicy upamiętniających Ernesta Malinowskiego w Limie. W 1980 została wyróżniona odznaką Zasłużony Działacz Kultury.
Rzeźby alegoryczne autorstwa Teresy Brzóskiewicz znaleźć można m.in. w przestrzeni publicznej Warszawy. Przy ulicy Marszałkowskiej znajduje się Wisła i Wołga. Z kolei wśród bloków mieszkalnych przy ul. Międzynarodowej usytuowana jest Wiosna. Ta ostatnia rzeźba była elementem szerszego programu humanizacji przestrzeni miejskiej realizowanego w latach 70. na tzw. Osiedlach Młodych.

Description:
Cacau
cast/bronze, h.: 35 cm; signed: ‘TB’, ,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
Stan zachowania
0
Technika
odlew/brąz
Sygnatura
sygnowany z tyłu: 'TB'