Powrót do DESA.PL
50 of Liczba obiektów: 64
50
Michał Linow (Pikaso) (1986) | "Oner", 2011
Estymacja:
1,000 zł - 2,000 zł
Pominięte
Aukcja na żywo
Sztuka Współczesna. Nowe pokolenie po 1989
Wymiary
18 x 13 cm
Opis
akryl, kolaż/płótno, 18 x 13 cm, sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'PIKASO | ONER | 2011'

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.

"Bardzo pochłania mnie Internet - zresztą jak wiele osób. Jestem od niego mocno uzależniony. W pewnym momencie spostrzegłem, że jest dużo zależności pomiędzy Internetem a ulicą. To praktycznie ten sam świat, te same śmieci. Więc dlaczego nie wykorzystać tego i nie przenikać tych dwóch rzeczywistości między sobą? W necie dziś coś jest, jutro tego nie ma, tak jak na ulicy. I tu i tu oddajemy część siebie innym, aby zrobili z tym, co chcą. Czerpanie z wizualnego śmietnika zawsze mi towarzyszyło. Czy maluję obraz na iPadzie czy na prawdziwym płótnie, nie ma większego znaczenia, to tylko inne medium. Gest jest w zasadzie ten sam. Z ulicą jest podobnie. To przejście było naturalne".
PIKASO W ROZMOWIE Z VLEPVNET (JUŻ NIE LICZY SIĘ ULICA. ROZMOWA Z PIKASO, "SZUM", 06.11.2014, HTTPS://MAGAZYNSZUM.PL/JUZ-NIE-LICZY-SIE-ULICA-ROZMOWA-Z-- PIKASO/, DOSTĘP: 1 7.02.2020)


Michał Linow (Pikaso) jako jeden z pierwszych polskich artystów współczesnych zaczął zgłębiać obszar sztuki post-internetowej. W swojej twórczości bada napięcia, jakie zachodzą pomiędzy rzeczywistością realną a wirtualną, często łącząc elementy wizualne tych dwóch światów w tworzonych pracach. Zaczynając jako streetartowiec, Pikaso rozwinął swój język w różnych mediach. Jego malarstwo to ciekawy przykład artystycznej ewolucji: zamiast wyrosnąć z określonej maniery, nabrał do niej dystansu czy wręcz zaczął używać z coraz większą premedytacją.

Najbardziej niepokojący i obiecujący street artowiec na rynku sztuki współczesnej. Zajmuje się szeroko pojętym malarstwem, net artem, realizuje instalacje video oraz fotografuje. Street artem zajmuje sie od ponad 10 lat. Z początku powoduje brak zaufania. W swojej twórczości Pikaso stosuje prosty arsenał ekspresjonistycznych środków, używany bez umiaru i samokontroli. Naiwność tych środków stanowi o sile takiego malarstwa. Dobrze zrozumiana i świadomie wykorzystana prymitywność bywa strategią wielu najlepszych twórców. W tym kontekście uliczny pseudonim Michała Linow przestaje wydawać się tylko kpiną z muzealnego fetyszu. Jego malarstwo to szczególny przykład artystycznej ewolucji: zamiast wyrosnąć z określonej maniery, nabrał do niej dystansu, zaczął używać z coraz większą premedytacją. Jego zasada działania to negacja znaczenia i niszczenie formy. Uliczny kontekst jego prac dopisuje dodatkowe znaczenia. Wykorzystuje on przestrzenie ubogie, zdegradowane, takie, gdzie zagnieżdżenie surowych wrzutów wydaje się naturalne. Artysta jest w tym procesie jak najbardziej świadomy i szczęśliwie unika estetyzacji oraz nadmiaru kulturowo-artystycznego balastu. Wystawy indywidualne: 2011 “Moje" - Galeria nad Wisłą - Toruń; 2010 Someone tell me - Galeria Viuro - Warszawa; 2010 I had a bad day - Klub Papryka - Sopot; 2010 Pikaso w Galerii 63 - Galeria 63 - Sopot; 2010 Pikaso na apartamantach - Apartament - Gdańsk. Ponadto brał udział w licznych wystawach zbiorowych, a w 2010 nominowany został do nagrody Artaq streetart award w kategorii Obraz (Francja).

Description:
"Oner", 2011
acrylic, collage/canvas, 18 x 13 cm; signed, dated and described on the reverse: 'PIKASO | ONER | 2011',

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
Technika
akryl, kolaż/płótno
Sygnatura
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'PIKASO | ONER | 2011'