Powrót do DESA.PL
37 of Liczba obiektów: 87
37
Stefan Norblin | Procesja, 1947
Estymacja:
18,000 zł - 25,000 zł
Pominięte
Aukcja na żywo
Prace na Papierze. Sztuka Dawna
Artysta
Stefan Norblin (1892 - 1952)
Wymiary
22,5 x 33 cm
Opis
akwarela, gwasz/papier, 22,5 x 33 cm, sygnowany i datowany p.d.: 'Norblin | 1947',

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.

Stefan Norblin był utalentowanym malarzem, rysownikiem, plakacistą, scenografem i projektantem, którego dzieła formowały oblicze polskiej kultury wizualnej XX stulecia. Pochodził z zamożnej rodziny warszawskiego przemysłowca. Talent plastyczny odziedziczył po prapradziadku, Janie Piotrze Norblinie de la Gourdaine, który uchodzi za pierwszego nowoczesnego artystę w polskiej historii sztuki. Stefan Norblin, mimo że był artystycznym samoukiem, należał do najpopularniejszych twórców doby dwudziestolecia międzywojennego. Zajmował się malarstwem portretowym, projektowaniem plakatów, książek oraz okładek. Niesamowita biografia Norblina mocno łączy się z realizacjami
i stylistyką prac powstałych w różnych zakątkach świata. Różnorodność podejmowanych tematów oraz wszechstronna twórczość obejmująca malarstwo, projektowanie, realizacje monumentalne i projektowanie mebli sprawia, że Norblin nie przestaje intrygować. Zyskał sławę i uznanie w Polsce dzięki serii plakatów na zamówienie Ministerstwa Komunikacji, które przeszły do historii sztuki jako emblematyczne przykłady polskiego art déco. Norblin był również rozchwytywanym portrecistą. Stefania Grodzieńska, aktorka i pisarka, wspominała, że „Zostać sportretowanym przez Norblina to był honor”. Pozostawił po sobie
portrety wybitnych osobistości dwudziestolecia międzywojennego, jak Józefa Piłsudskiego, Wieniawy- Długoszowskiego, Rydza-Śmigłego czy Hanki Ordonówny, Jadwigi Smosarskiej i Zuli Pogorzelskiej. Artystyczną passę przerwał wybuch II wojny światowej. Stefan, wraz z żoną, znaną aktorką Leną Żelichowską, uciekli z Warszawy i przez Rumunię, Turcję i Irak dotarli w 1941 roku do Mombaju. W kolejnych latach artysta otrzymywał od indyjskich maharadżów prestiżowe zamówienia na dekoracje pałacowych wnętrz. Projekty Norblina cieszyły się popularnością ze względu na dekoracyjne łączenie europejskiego, szykownego art déco z poetyką sztuki indyjskiej.
W 1944 roku został zatrudniony przez maharadżę Umaida Singha z Radżastanu do dekoracji gigantycznego pałacu Umaid Bhawan w Dźodophur. Norblin spędził w Dźodophur trzy lata, tworząc niezliczoną ilość obrazów i szkiców. Ich tematyka oscylowała wokół starych eposów i religii hinduistycznej, a także dokonań przodków maharadży. Gdy wojna dobiegała końca, w 1946 roku, Norblinowie wraz z synem Andrzejem wyruszyli w podróż do Nowego Jorku. Z powodu pól minowych na drogach wodnych nie dotarli do wymarzonej destynacji, zatrzymując się w Los Angeles. Artysta zatrudnił się w firmie dekoratorskiej oraz podejmował się zleceń portretowych, upamiętniając wybitne osobistości ze świata polityki, jak Ignacy Paderewski czy Winston Churchill. Opisywana praca łączy się pod względem stylistyki z monumentalnymi realizacjami wykonanymi przez Jana Henryka de Rosena w Katedrze Łaski Bożej w San Francisco, nad którymi pracował od 1946 roku. Norblin w swojej gwaszowej pracy powtarza układ przeźrocza o dekoracyjnym wykroju, za którym rozgrywa się scena uroczystego pochodu, a dalej rozpościerają są mury Jerozolimy. Nie wiadomo, czy artyści wspólnie pracowali przy dekoracji katedry czy była to praca inspirowana stylem Jana de Rosena, a może wspólny projekt do jednej z kaplic.

Polski artysta plastyk, malarz, ilustrator i plakacista. Właściwie nazywał się Juliusz Stefan Norblin de la Gourdaine. Pradziadem artysty był znany malarz XVIII-wieczny Piotr Norblin. Stefan Norblin znany jest przede wszystkim dzięki modernistycznym i secesyjnym plakatom reklamowym oraz malowidłom i freskom w stylu art deco. Studiował malarstwo w Antwerpii i Dreźnie. W 1920 wziął udział w wojnie polsko-sowieckiej. Po wojnie wrócił do Warszawy, gdzie ożenił się z Leną Żelichowską, znaną podówczas aktorką i tancerką. We wrześniu 1939 wyjechał z kraju. W czasie drugiej wojny światowej przebywał w Indiach, gdzie dla maharadży Jodhpuru wykonał serię malowideł zdobiących wnętrze pałacu Umaid Bhawan, największej prywatnej rezydencji w tym kraju. Malował także portrety lokalnej arystokracji i ozdabiał jej rezydencje. Po wojnie osiadł w Stanach Zjednoczonych, gdzie zarabiał jako portrecista. W 2007 Telewizja Polska wyprodukowała film dokumentalny Stefan Norblin, opowiadający o barwnym życiu artysty

Description:
Procession, 1947
watercolour, gouache/paper, 22.5 x 33 cm; signed and dated lower right: 'Norblin | 1947', ,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
Technika
akwarela, gwasz/papier
Sygnatura
sygnowany i datowany p.d.: 'Norblin | 1947'
Proweniencja
kolekcja prywatna, Stany Zjednoczone
Literatura
0
Wystawiany
0