Powrót do DESA.PL
48 of Liczba obiektów: 143
48
Jan Saudek | 'Marie No. 1', 1974/1981
Estymacja:
15,000 zł - 20,000 zł
Sprzedane
13,000 zł
Aukcja na żywo
Tylko dla dorosłych. Sztuka i erotyka
Artysta
Jan Saudek (1935)
Wymiary
24,5 x 39,2 cm
Kategoria
Opis
odbitka żelatynowo-srebrowa/papier barytowy, 24,5 x 39,2 cm, odbitka sygnowana l.d.: 'JAN SAUDEK', opisana na środku: 'Marie' i poniżej: '#75 Model print FINISHED OCTOBER 3, 1881'

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.

"Marie no. 1" z 1974 roku to jedna z najbardziej znanych fotografii Jana Saudka. Zbliżenie na kobiece usta, przedstawione prosto i bez upiększeń, a jednak dzięki mistrzowskiemu warsztatowi fotograficznemu i opanowaniu operowania światłem, prawdziwie namiętne i kuszące, składające obietnicę rozkoszy i niezapomnianych uniesień. W swojej twórczości Saudek doskonale oddaje zachwyt ciałem kobiety. Na jego zdjęciach równie piękni są młodzi kochankowie, co stare kobiety upozowane w wymyślne figury. Czeski fotograf, nie zważając na obowiązujące kanony piękna, pokazuje kobiecość pełną, dojrzałą, czasem posuniętą w latach, zupełnie różną od prezentowanej w mediach modelowej doskonałości. Siłą kobiet w fotografiach Saudka jest właśnie różnorodność. Niektórzy zarzucają Saudkowi ocieranie się o kicz, inni wielbią go za pokazywanie seksualności w ludzki i realny sposób. Większość docenia emanującą ze zdjęć artysty afirmację życia. W twórczości Saudka warto zauważyć jego umiejętności fotograficzne. Autor nie tylko sam wywoływał swoje zdjęcia w fotograficznej ciemni, ale wiele swoich odbitek ręcznie kolorował nadając im unikatowy charakter. O Saudku nakręcono kilka filmów dokumentalnych, a w 2015 roku na ekranach kin pojawił się "Fotograf" - fabularny biograficzny film o artyście. Saudek jest również jednym z bohaterów wywiadów z książki Mariusza Szczygła "Zrób sobie raj".
Od 1963 roku, gdy po raz pierwszy wystawił swoje zdjęcia w Pradze, nieprzerwanie fotografuje. W 1972 roku pojawia się najbardziej charakterystyczny motyw jego twórczości - odrapana ściana piwnicy. Na jej tle komponuje swoje fantasmagoryczne akty. Pozują mu przeważnie kobiety dalekie od współczesnych kanonów urody - dojrzałe, często otyłe, czasem nawet stare lub kalekie - jednak artysta potrafi nawet z brzydoty wydobyć jakieś magiczne piękno (chociaż zdarza mu się ocierać o turpizm, a czasami nawet wulgarność). Często, podobnie jak Helmut Newton, portretuje te same osoby w ubraniu i bez ubrania. Przykładem charakterystycznym dla jego twórczości jest chociażby dyptyk HouseWife (1984). Początkowo doceniany bardziej na Zachodzie niż we własnym kraju. W czasach CSRS bojkotowany przez komunistyczne władze. Obecnie cieszy się ogromną popularnością (wystawy, albumy, wywiady) zarówno za granicą, jak też w Czechach.

Description:
'Marie No. 1', 1974/1981
gelatin-silver print/baryta paper, 24.5 x 39.2 cm; signed lower left: 'JAN SAUDEK', described: 'Marie' and ponizej: '#75 Model print FINISHED OCTOBER 3, 1881'

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
Technika
odbitka żelatynowo-srebrowa/papier barytowy
Sygnatura
odbitka sygnowana l.d.: 'JAN SAUDEK', opisana na środku: 'Marie' i poniżej: '#75 Model print FINISHED OCTOBER 3, 1881'