Powrót do DESA.PL
138 of Liczba obiektów: 81
138
Benn Bencion Rabinowicz | Pejzaż z żaglówką
Estymacja:
4,000 zł - 6,000 zł
Pominięte
Aukcja na żywo
Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Miedzywojnie, Sesja 2
Wymiary
38 x 54,5 cm
Opis
olej/płótno naklejone na tekturę, 38 x 54,5 cm , sygnowany p.d.: 'Benn'

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.

Artysta wywodził się z białostockiego środowiska żydowskiego. Dziadek był rabinem w Nowogródku, a ojciec Samuel J. Rabinowicz architektem, który zaprojektował Wielką Synagogę w Białymstoku. Kształcił się, pobierając prywatne lekcje rysunku. W 1926 został scenografem teatralnym, rok później w Wilnie miała miejsce pierwsza wystawa jego rysunków. W 1929 lub w 1930 otrzymał z białostockiego magistratu stypendium, które umożliwiło mu wyjazd na trzy lata do Paryża, gdzie uczęszczał do Académie Fernand Léger. Pod wpływem środowiska akademickiego artysta początkowo wykorzystywał formy geometryczne w swojej twórczości. Zainteresował się także rosyjskim konstruktywizmem oraz sztuką kinetyczną, a następnie kubizmem. Styl Rabinowicza ewoluował z czasem, najpierw przeszedł przez okres geometryczny, na który wpływ miała twórczość Wassily’ego Kandinsky’ego, a następnie zaczął tworzyć w stylu symbolizmu, aby ostatecznie przejść w poetycki realizm. Płodny okres twórczy przerwała wojna, podczas której Rabinowicz został zmobilizowany i przebywał w Bretanii. W 1941 Benn i jego żona zostali uwięzieni w obozie przejściowym w Beaune-la-Rolande, uwolniono ich dzięki wstawiennictwu profesora Marcela Brulé i krytyka sztuki Lo Duca. Po zakończeniu działań wojennych w 1944 małżeństwo powróciło na stałe do Paryża, a Rabinowicz kontynuował pracę artystyczną. Prace Benna były wystawiane w galeriach i muzeach w całej Europie. W 1949 nawiązał nawet współpracę z Markiem Chagallem w celu stworzenia firmy malarskiej i rzeźbiarskiej. W 1956 otrzymał Złoty Medal przyznany przez Salon Artystów Francuskich, rok później został laureatem Prix de L’Institut de France. W 1960 wydawnictwo Lefort opublikowało album przedstawiający kolekcję 62 obrazów o tematyce zaczerpniętej z psalmów i fragmentów Biblii. Powstały one na podstawie szkiców, które stworzył, ukrywając się podczas II wojny światowej. W 1986 Benn otrzymał międzynarodową nagrodę za ofiarowanie UNESCO swojego plakatu symbolizującego pokój i prawa człowieka. Powstałe w 1985 malowidło Benna zatytułowane "Miłość i Pokój" zostało w 1987 przekazane do UNESCO i znajduje się w siedzibie organizacji w Paryżu.
W latach 1926-30 był dekoratorem teatralnym. W 1927 miał pierwszą wystawę w Białymstoku, od 1928 wystawiał w Warszawie. W 1929 otrzymał 3-letnie stypendium na studia w Paryżu, gdzie od 1930 uczęszczał do pracowni Fernanda Légera. Pozostał w Paryżu na stałe, zmieniając obywatelstwo na francuskie. Współtworzył szeroki nurt międzynarodowej Ecole de Paris okresu międzywojennego. Pozostawał wierny figuracji ze skłonnością do stylizacji geometrycznej. W latach II wojny światowej uwięziony wraz z żoną w obozie przejściowym, uniknął deportacji dzięki pomocy Jean Paulhena i był przezeń ukrywany do końca wojny.

Description:
Landscape with Sailboat
oil/canvas mounted on paperboard, 38 x 54.5 cm; signed lower right: 'Benn',

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
Technika
olej/płótno naklejone na tekturę
Sygnatura
sygnowany p.d.: 'Benn'