Powrót do DESA.PL
62 of Liczba obiektów: 70
62
Stanisław Popławski | Alegoria sztuk pięknych , 1930
Estymacja:
5,500 zł - 7,000 zł
Pominięte
Aukcja na żywo
Rzeźba i Formy Przestrzenne
Wymiary
śr.: 48,8 cm
Kategoria
Opis
gips, śr.: 48,8 cm, sygnowany p.d.: 'Popławski' opisany i datowany l.d.: 'KRAKÓW 1930',

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite" wg stawek podanych w regulaminie aukcji. Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Stawki dla przedziałów powyżej tej wartości podane są w regulaminie. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.

"Sztukę Stanisława Popławskiego - realistyczną, perfekcyjną warsztatowo, klasyczną w wyrazie - definiują pojęcia: uczyć (łac. docere), poruszać (movere) i sprawiać przyjemność (delectare). W twórczości krakowskiego rzeźbiarza widoczne są wątki inspirowane zarówno bogatą tradycją artystyczną, jak i nowoczesnym podejściem do materii rzeźbiarskiej. Znaczenie tradycji artystycznej, kreowane wówczas przez instytucje Akademii Sztuk Pięknych i mecenat państwa, wpłynęło też na ukształtowanie pojęcia sztuki narodowej. Jednocześnie stowarzyszenia zrzeszające twórców i promujące działania artystyczne, takie jak ’Sztuka’ czy TPSP w Krakowie, stanowiły miejsce, gdzie tradycja spotykała się z awangardą. Zderzenie tych dwu wydawałoby się przeciwstawnych nurtów odnajdujemy właśnie w kreacjach rzeźbiarskich Popławskiego" (cyt. za: Piękno monumentalne: Stanisław Popławski, red. Urszula Bańcerek, Urszula Spadzińska-Żak, Muzeum Śląskie, Katowice 2016, s. 10).
Stanisław Popławski był rzeźbiarzem, ceramikiem, profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiował w Szkole Rysunkowej Wojciecha Gersona w Warszawie w latach 1901-06, studia kontynuował również we Florencji (1906). Od 1906 do 1911 studiował rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pod kierunkiem Konstantego Laszczki i Alfreda Dauna. W 1913 przebywał w Paryżu i Rzymie. Po powrocie wstąpił do Związku Strzeleckiego "Strzelec", 5 sierpnia 1914 zgłosił się do oddziału strzeleckiego Legionów Polskich. Następnie został oddelegowany do Intendentury I Brygady w stopniu szeregowca. W drugiej połowie 1916 został przeniesiony do rezerwy, ze względu na zły stan zdrowia. W latach 1923-30 pracował jako pedagog w Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie. Od 1937 był wykładowcą na ASP w Krakowie, zajmował tam również stanowisko kierownika Zakładu Ceramiki.

Description:
Allegory of fine arts, 1930
plaster, diameter:0 cm; signed lower right: 'Poplawski' described and dated lower left: 'KRAKOW 1930',,

Additional Charge Details
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
Technika
gips
Sygnatura
sygnowany p.d.: 'Popławski' opisany i datowany l.d.: 'KRAKÓW 1930'
Proweniencja
0
Literatura
0
Wystawiany
0