Powrót do DESA.PL
54 of Liczba obiektów: 72
54
Erno Erb | Na targu
Estymacja:
5,500 zł - 7,500 zł
Pominięte
Aukcja na żywo
Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie
Artysta
Erno Erb (1878 - 1943)
Wymiary
25 x 34 cm
Opis
olej/tektura, 25 x 34 cm; sygnowany p.d.: 'E. Erb'

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

Erno Erb był artystą związanym ze środowiskiem lwowskim - mieszkał we Lwowie i w Truskawcu. Urodził się w zasymilowanej żydowskiej rodzinie. W jego spuściźnie przeważają motywy rodzajowe z życia miasta. Chętnie malował handlarki, Żydów oraz ćwiczył typy chłopów ukraińskich. Rzadko sięgał po formułę chociażby martwej natury czy portretu, choć był interdyscyplinarny w uprawianych technikach - posługiwał się pastelami, akwarelą i farbami olejnymi. Jego olejne obrazy, odznaczające się bogatą fakturą grubo kładzionej farby, bywały porównywane z pracami niemieckiego malarza Maxa Liebermana. Erb wielokrotnie wystawiał w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie i Krakowie oraz w warszawskiej Zachęcie. W 1929 brał udział w Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu, a w 1932 w Wystawie Sztuki Polskiej w Buffalo. Zginął prawdopodobnie w trakcie likwidacji lwowskiego getta. Jego prace znajdują się w Muzeum Narodowym w Krakowie, zbiorach Żydowskiego Instytutu w Warszawie, w Muzeum Historycznym w Krakowie, Muzeum Sztuki Ukraińskiej we Lwowie i Lwowskiej Galerii Obrazów.

Całe życie mieszkał i tworzył we Lwowie oraz przez dłuższy okres w Truskawcu. Najczęściej malował kompozycje olejne o bogatej fakturze. Ulubionymi tematami artysty był scenki rodzajowe z życia miasta: przekupki sprzedające kwiaty na targu, typy chłopów ukraińskich i Żydów oraz martwe natury i portrety.

Description:
oil on paperboard, 25 x 34 cm

Additional Charge Details:
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
Technika
olej/tektura
Proweniencja
0
Literatura
0
Wystawiany
0