Powrót do DESA.PL
68 of Liczba obiektów: 87
68
Janina Konarska | "Krowa"
Estymacja:
3,000 zł - 5,000 zł
Sprzedane
1,600 zł
Aukcja na żywo
Prace na Papierze. Sztuka Dawna
Wymiary
25 x 30,5 cm
Opis
kredka, ołówek, pastel/papier, 25 x 30,5 cm; na odwrociu nalepka wystawowa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie (wystawa w Pałacu Sztuki) z 1977 r.

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.

Janina Konarska, obok Zofii Stryjeńskiej, była niewątpliwie jedną z wybitnych artystek pierwszej połowy XX wieku. W czasach międzywojennych jako członkini Rytu i wybitna drzeworytniczka zasłynęła na arenie międzynarodowej cyklem barwnych rycin o tematyce sportowej. Mistrzostwo drzeworytniczego warsztatu artystki zostało uznane na igrzyskach olimpijskich w Los Angeles, gdzie za "Narciarzy" została nagrodzona srebrnym medalem. Obok tematyki sportowej, Konarska przez cały bieg swojej twórczości chętnie wykorzystywała motywy zwierząt. Pod względem kompozycyjnym i formalnym prezentowany rysunek nawiązuje do najlepszych realizacji twórczyni z lat 30. XX wieku. Aktywność artystyczna graficzki ulega wyciszeniu po ślubie z poetą Antonim
Słonimskim. Wówczas artystka rezygnuje z drzeworytniczego medium na rzecz ilustracji książkowej. W czasach powojennych, w mieszkaniu położonym przy alei Róż w Warszawie, Konarska ma swoją pracownię. Wielu obrazów i rysunków Konarska nikomu nie pokazuje, tworząc w domowym zaciszu, "do szuflady". Artystka nie lubi rozstawać się ze swoimi dziełami. Gdy dostaje zamówienie z Włoch, odpisuje znajomej: "Elizabeth, powiedz, że nie jestem wariatką i jeśli ktoś chce kupić moje rysunki, przyzwoicie zapłacić, to BARDZO NIECHĘTNIE je sprzedaje. Nawet Picasso nie lubi sprzedawać obrazków, które uważa za dobre". Powyższe słowa artystki poświadczają rzadkość i niedostępność dzieł Konarskiej na rynku sztuki, które również w dużym stopniu uległy zniszczeniu podczas II wojny światowej.


Początkowo uczyła się w szkole żeńskiej Kazimiery Kochanowskiej w Warszawie. Następnie kontynuowała naukę na Państwowych Kursach Pedagogicznych dla Nauczycieli Rysunku. Potem studiowała malarstwo, grafikę i rzeźbę w Szkole Sztuk Pięknych. Była ulubioną uczennicą Władysława Skoczylasa w klasie grafiki. Janina Konarska dużo wystawiała i odnosiła liczne sukcesy. Była laureatką na Międzynarodowej Wystawie Sztuki i na międzynarodowych konkursach grafiki. Jej drzeworyty były rozchwytywane, przede wszystkim wizerunki świętych i prace o tematyce zwierzęcej. Została nagrodzona srebrnym medalem w olimpijskim konkursie sztuki i literatury w Los Angeles w 1932 roku.

Description:
"Krowa"
crayon, pencil, pastel on paper, 25 x 30.5 cm; on the reverse an exhibition label of the Towarzystwo Przyjaciol Sztuk Pieknych w Krakowie (exhibition in Palac Sztuki) from 1977

Additional Charge Details:
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.


Technika
kredka, ołówek, pastel/papier
Wystawiany
- Wystawa prac Janiny Konarskiej: 1900-1975, (?) Muzeum Narodowe (Warszawa), Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych (Kraków), 1977