Powrót do DESA.PL
24 of Liczba obiektów: 74
24
Felicjan Szczęsny Kowarski | Pejzaż ze Skierniewic, 1940
Estymacja:
50,000 zł - 70,000 zł
Pominięte
Aukcja na żywo
Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie
Wymiary
86 x 100 cm
Opis
olej/płótno, 86 x 100 cm; sygnowany i datowany p.d.: ‘F. Kowars. | 1940 r.’, na odwrociu nalepki depozytowe Muzeum Narodowego w Warszawie

Opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

Felicjan Szczęsny Kowarski to jeden z najważniejszych pedagogów artystycznych doby dwudziestolecia. Jego monumentalne prace plastyczne, m.in. na Wawelu, w budynku Dworca Głównego w Warszawie, na Rynku Starego Miasta w Warszawie, znacząco formowały kulturę wizualną dwudziestolecia międzywojennego. W swoim malarstwie posługiwał się językiem bliskim postimpresjonizmowi: powierzchnie budował za pomocą drobnych uderzeń pędzla, wykonując rodzaj wielobarwnej mozaiki. Prezentowane dzieło powstało, gdy malarz, na początku okupacji, przebywał w Skierniewicach, goszcząc u rodziny obecnych właścicieli. Prowadził wówczas kursy tajnego nauczania, tworzył rzeźby i projekty architektoniczne. Pejzaż przedstawia widok na park przypałacowy i mostek na rzece Łupi (Skierniewce). Dzieło posiada oryginalną ramę projektu Kowarskiego.

Uczył się malarstwa w Odessie (do 1908 r.) oraz w akademii petersburskiej w latach 1910 - 18. W 1920 roku powrócił do kraju. W 1923, 1924 i 1925 wyjeżdżał do Francji i Włoch. Malował pejzaże, kompozycje figuralne, portrety, martwe natury, zajmował się malarstwem ściennym. W 1923-29 był profesorem malarstwa dekoracyjnego i monumentalnego w krakowskiej ASP, a od 1930 r. profesorem ASP w Warszawie. Należał do ugrupowania Rytm, był współzałożycielem Cechu Artystów Plastyków Jednoróg. Malował kompozycje figuralne inspirowane biblią i mitologią, także sceny rodzajowe.

Description:
Landscape from Skierniewice, 1940
oil on canvas, 86 x 100 cm; signed and dated lower right: 'F. Kowars. | 1940 r.', on the reverse deposit labels of National Museum in Warsaw

Additional Charge Details:
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
Technika
olej/płótno
Sygnatura
sygnowany i datowany p.d.: ‘F. Kowars. | 1940 r.’, na odwrociu nalepki depozytowe Muzeum Narodowego w Warszawie
Proweniencja
- dar artysty dla rodziny obecnych właścicieli